୬ ବର୍ଷରେ ମୋଦୀଙ୍କ ୫ ଗୋଟି ବଡ଼ ନିଷ୍ପତ୍ତି, ଯିଏ ବଦଳାଇ ଦେଇଥିଲେ ଦେଶର ଛବି

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କର ଆଜି ୭୦ତମ ଜନ୍ମଦିନ ଅଟେ। ଏହି ବିଶେଷ ଅବସରରେ ତାଙ୍କର ପ୍ରଶଂସକ ଲଗାତର ତାଙ୍କର ଦୀର୍ଘ ଆୟୁଷର କାମନା କରିଥିଲେ ଏବଂ ତାଙ୍କୁ ଦେଶ ବିଦେଶରୁ ଶୁଭେଚ୍ଛା ମିଳୁଛି। ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ ଦେଶର ତମାମ ନେତାଙ୍କ ସମେତ ଅନେକ ରାଷ୍ଟ୍ରାଧ୍ୟକ୍ଷ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀଙ୍କୁ ଜନ୍ମଦିନର ଶୁଭେଚ୍ଛା ଦେଇଛନ୍ତି। ତେବେ ଆଜି ଆମେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀଙ୍କ ଜନ୍ମଦିନର ବିଶେଷ ଅବସରରେ କହିବୁ ଯେ ସେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ରହିଥିବା ବେଳେ ଗତ ୬ ବର୍ଷରେ ଏମିତି ମୁଖ୍ୟତଃ କେଉଁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ପାଇଁ, ଯାହାର କାରଣରୁ ଆଜି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀର ଲୋକପ୍ରିୟତା ପୁରା ବିଶ୍ୱରେ ରହିଛି।

କହି ରଖୁଛୁ ଯେ, ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ମଇ ୨୦୧୪ରେ ଦେଶର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ହୋଇଥିଲେ ଏବଂ ସେତେବେଳେ ଲଗାତର ସେ ଦେଶହିତରେ ଅନେକ ମୁଖ୍ୟ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି, ଯେଉଁ କାରଣରୁ ଆଜି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ବିଶ୍ୱର ସବୁଠୁ ଲୋକପ୍ରିୟ ନେତା ମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣେ ଅଟନ୍ତି। ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା କଣ ଅଟେ ସେହି ୫ ଗୋଟି ମହତ୍ତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ନିଷ୍ପତ୍ତି-

ଆର୍ଟିକଲ ୩୭୦କୁ ଶେଷ କରିବା:

କାଶ୍ମୀରରୁ ଧାରା ୩୭୦ ହଟାଇବା ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀଙ୍କ ଏଜେଣ୍ଡାରେ ସବୁଠୁ ଉପରେ ଥିଲା। ୨୦୧୪ରେ ଯେତେବେଳେ ବିଜେପିର ସରକାର ଦେଶରେ ନିର୍ମିତ ହେଲା, ସେତେବେଳେ ମଧ୍ୟ କାଶ୍ମୀରରୁ ଧାରା ୩୭୦ ହଟାଇବା ସରକାରଙ୍କର ପ୍ରଥମ ପ୍ରାଥମିକତା ଥିଲା, କିନ୍ତୁ ସେତେବେଳେ ତାହା ପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇ ପାରି ନଥିଲା। ମଇ ୨୦୧୯ରେ ଯେତେବେଳେ ମୋଦୀ ଦ୍ୱିତୀୟଥର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ  ହୋଇଥିବାର କିଛି ମାସ ପରେ କାଶ୍ମୀରରୁ ଆର୍ଟିକଲ ୩୭୦କୁ ଶେଷ କରିଦିଆ ଯାଇଥିଲା। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ଏହି ଐତିହାସିକ ନିଷ୍ପତ୍ତି ପରେ କାଶ୍ମୀରର ବିଶେଷ ରାଜ୍ୟର ମାନ୍ୟତା ସମାପ୍ତ ହୋଇଗଲା। ଏତିକି ହିଁ ନୁହେଁ ବରଂ ଜମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀର ରାଜ୍ୟ କୁ ଦୁଇଗୋଟି କେମଦ୍ରଶାସିତ ପ୍ରଦେଶରେ ବିଭକ୍ତ କରିଦିଆଯାଇଛି।

ନାଗରିକତା ସଂଶୋଧନ ଆଇନ:

ନିଜର ଅନ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ପ୍ରଥମେ ସାତ ମାସରେ ଦ୍ଵିତୀୟ ବଡ଼ ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ନେଇ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱର ଧ୍ୟାନ ଭାରତ ଆଡକୁ ଆକୃଷ୍ଟ କରିଦେଇଥିଲେ। ନାଗରିକତା ସଂଶୋଧନ ଆଇନ ବନାଇ ପାକିସ୍ତାନ, ବାଂଲାଦେଶ ଏବଂ ଆଫଗାନିସ୍ତାନର ଅଳ୍ପ ସଂଖ୍ୟକଙ୍କୁ ଭାରତରେ ନାଗରିକତାର ଅଧିକାର ଦେଇ ଦିଆ ଯାଇଛି। ଏହାର ଅର୍ଥ ଥିଲା ଯେ ଏହି ଦେଶ ଗୁଡିକର ଅଳ୍ପ ସଂଖ୍ୟକ ଅର୍ଥାତ ହିନ୍ଦୁ, ଶିଖ, ଜୈନ, ବୌଦ୍ଧ, ପାର୍ସୀ ଏବଂ ଇସାଇ ଯେଉଁମାନେ ଭାରତରେ ଶରଣାର୍ଥୀ ଜୀବନ ବିତାଇବା ପାଇଁ ବିବଶ ଥିଲେ, ତାଙ୍କୁ ଭାରତର ନାଗରିକତାର ମିଳିବାର ରାସ୍ତା ସଫା ହୋଇଯାଇଥିଲା।

ରାମ ମନ୍ଦିର- ବାବରୀ ମସଜିଦ ବିବାଦ ସମାପ୍ତ:

ଗତ ତିନି ଦଶକରୁ ଚାଲି ଆସୁଥିବା ରାମ ମନ୍ଦିର ଏବଂ ବାବରୀ ମସଜିଦ ବିବାଦର ମଧ୍ୟ ଅନ୍ତ ମୋଦୀ ସରକାରଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ହୋଇଗଲା। ରାମଲୀଳାକୁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରୁ ନ୍ୟାୟ ମିଳିଥିଲା ଏବଂ ୯ ନଭେମ୍ବର ୨୦୧୯କୁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଐତିହାସିକ ନିଷ୍ପତ୍ତି ଶୁଣାଇବା ପାଇଁ ରାମ ମନ୍ଦିର ବନାଇବାର ରାସ୍ତା ସଫା କରିଦେଇଥିଲେ। ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତିରୁ ପୁରା ଦେଶରେ ଖୁସିର ଲହଡି ଖେଳି ଯାଇଥିଲା ଏବଂ ୫ ଅଗଷ୍ଟ ୨୦୨୦କୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ଅଯୋଧ୍ୟା ଯାଇ ରାମ ମନ୍ଦିର ପାଇଁ ଭୂମି ପୂଜନ କରାଇଥିଲେ।

ତିନ ତଲାକର ଖେଳ ଶେଷ:

ମୁସଲିମ ମହିଳା ମାନଙ୍କ ପକ୍ଷରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସବୁଠୁ ବଡ଼ ନିଷ୍ପତ୍ତି ମଧ୍ୟ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ହିଁ ନିଆଯାଇଥିଲା। ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ଥିଲା ମୁସଲିମ ମହିଳା ମାନଙ୍କୁ ତିନି ତଲାକରୁ ଅଜାଦି ଦିଆଯିବାର। କହି ରଖୁଛୁ ଯେ, ତିନ ତଲାକ ଆଇନକୁ ସାଂସଦ ପାସ କରି ମୁସଲିମ  ମହିଳାଙ୍କୁ ଏକ ବଡ଼ ଉପହାର ଦିଆଯାଇଥିଲା।

ଗରିବ ଉଚ୍ଚ ଜାତିର ଲୋକ ମାନଙ୍କ ପାଇଁ ୧୦ ପ୍ରତିଶତ ଆରକ୍ଷଣ:

ଆରକ୍ଷଣ ବ୍ୟବସ୍ଥା ସହିତ ଛେଡ଼ ଛାଡ଼ କରିବା କୌଣସି ମଧ୍ୟ ସରକାର ପାଇଁ ସହଜ କାର୍ଯ୍ୟ ନଥିଲା। ଇତିହାସରେ ଯେତେବେଳେ ଆରକ୍ଷଣ ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ଛୁଇଁବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରାଯାଇଥିଲା, ସେତେବେଳେ ସରକାର ବିପଦରେ ପଡି ଯାଇଛନ୍ତି। ଏହାଛଡା ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ଗରୀବ ଉଚ୍ଚ ଜାତିଙ୍କୁ ଆରକ୍ଷଣ ଦେବାର ସ୍ଥିର କରିନିଆ ଯାଇଥିଲା ଏବଂ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଏହାକୁ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରାଇଥିଲେ। ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ବର୍ତ୍ତମାନ ଚାକିରୀକୁ ନେଇ ଶିକ୍ଷଣ ସଂସ୍ଥାନ ଗୁଡିକରେ ଦାଖିଲା କରିବା ପାଇଁ ଗରୀବ ଉଚ୍ଚ ଜାତିର ଲୋକଙ୍କୁ ୧୦ ପ୍ରତିଶତ ଆରକ୍ଷଣର ଲାଭ ମିଳିବା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଛି।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *