ଅକ୍ଟୋବରରେ ଆସିବ ଟିକା, ରାଜ୍ୟ ଗୁଡିକରେ ବିତରଣ କରିବାର ପ୍ରସ୍ତୁତି ପାଇଁ ଦିଆଯାଇଛି ନିର୍ଦ୍ଦେଶ।

ଭାରତରେ ଆଜି କରୋନାର ରେକର୍ଡ କେସ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି। ତେବେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଦୁନିଆର ଅନେକ ଦେଶ କରୋନା ଟିକା ବନାଇବାରେ ଲାଗି ପଡିଛନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଲାଗୁଛି ଯେ ଏଥର ଆମେରିକା ବାଜି ମାରି ନେବେ। ୟୁଏସ Centers for Disease Control and Prevention(CDC) ରାଜ୍ୟର ସାର୍ବଜନିକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଅଧିକାରୀ ମାନଙ୍କୁ କହୁଥିଲେ ଯେ ଅକ୍ଟୋବରର ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଉଚ୍ଚ ବିପଦ ଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ସମ୍ଭାବିତ କରୋନା ଭାଇରସ ଟିକା ବିତରିତ କରିବା ପାଇଁ କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି କରନ୍ତୁ।

ଟିକାର ଏହି ସମୟରେ ଆସିବାର ରାଜନୈତିକ ମହତ୍ତ୍ୱ ମଧ୍ୟ ରହିଛି, କାରଣ ଆମେରିକା ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପ ନଭେମ୍ବରରେ ପୁଣିଥରେ ନିର୍ବାଚନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଆସିବେ। ସେ କୋଭିଡ-୧୯କୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ଟିକା ବିକଶିତ କରିବା ପାଇଁ ଆରବ ଆରବ ଡଲାର ଖର୍ଚ୍ଚ କରିଥିଲେ, ଯାହାପରେ ମଧ୍ୟ ଆମେରିକାରେ କରୋନା ୧୮୦,୦୦୦ରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କୁ ମାରି ଦେଇଛି।

Centers for Disease Control and Prevention(CDC) ପ୍ରବକ୍ତା କହିଛନ୍ତି ଯେ,”ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ନିୟୋଜନ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ CDC କିଛି ନିୟୋଜନ ମାନ୍ୟତା ଗୁଡିକ ସହିତ ରାଜ୍ୟ ଗୁଡ଼ିକୁ ଟିକା ବିତରଣ କରିବା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟର ବିଶିଷ୍ଟ ଯୋଜନା ଗୁଡିକ ଉପରେ କାମ କରିଥିଲେ, ଯେଉଁଥିରେ ସମ୍ଭବତଃ ଅକ୍ଟୋବର ଏବଂ ନଭେମ୍ବରରେ ଟିକା ସୀମିତ ମାତ୍ରାରେ ଶାମିଲ ଥିଲା।” ନ୍ୟୁୟର୍କ ଟାଇମ୍ସ ପୂର୍ବରୁ କହିଥିଲେ ଯେ, CDC ସମସ୍ତ ୫୦ ରାଜ୍ୟ ଏବଂ ପାଞ୍ଚଟି ବଡ଼ ସହରରେ ଯୋଜନାର ସୂଚନା ନେଇ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ସହିତ ସମ୍ପର୍କ କରିଥିଲେ।

ଦେଶର ଶିର୍ଷ ସଂକ୍ରାମକ ରୋଗ ବିଶେଷଜ୍ଞ ଏନ୍ଥୋନୀ ଫୌସି କହିଥିଲେ ଯେ, କୋଭିଡ-୧୯ ଟିକାକୁ ନେଇ ଯେଉଁ ପରୀକ୍ଷଣ ଚାଲୁଛି ସେସବୁ ଆଧାରରେ ନଭେମ୍ବର କିମ୍ବା ଡିସେମ୍ବର ବେଳକୁ ଜଣାପଡିଯିବ ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଯେଉଁ ଟିକା ଉପରେ ପରୀକ୍ଷଣ ଚାଲିଛି ସେଥିମଧ୍ୟରୁ କିଏ ସବୁଠୁ ଅଧିକ ସୁରକ୍ଷିତ ଏବଂ ପ୍ରଭାବି ଅଟେ।

ନ୍ୟୁୟର୍କ ଟାଇମ୍ସ ଦ୍ୱାରା ଅନଲାଇନ ପକାଯାଇଥିବା ଦସ୍ତାବିଜରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ CDC କୋଭିଡ-୧୯ ପାଇଁ କିମ୍ବା ଦୁଇଟି ଟିକା ଗୁଡିକର ପ୍ରସ୍ତୁତି କରୁଛି ଯାହା ଅକ୍ଟୋବରର ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସୀମିତ ମାତ୍ରାରେ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ। ଦସ୍ତାବିଜରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ, ଟିକା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସେବା ଗୁଡିକ, ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ସୁରକ୍ଷା କର୍ମୀ ମାନଙ୍କୁ ଏବଂ ନର୍ସିଙ୍ଗ ହୋମର ନିବାସି ଏବଂ କର୍ମଚାରୀ ମାନଙ୍କ ସହିତ ଅଧିକ ବିପଦ ଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ପ୍ରଥମେ ମୁକ୍ତରେ ଉପଲବ୍ଧ କରାଯିବ।

୧୯ ଗୋଟି ଦେଶ ଗୁଡିକରେ ଗତ ୩ ମାସରେ କରାଯାଇଥିବା ଏକ ସର୍ବେକ୍ଷଣର ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ପରିଣାମରୁ ଜଣା ପଡ଼ିଛି ଯେ କେବଳ ୭୦ ପ୍ରତିଶତ ବ୍ରିଟିଶ ଏବଂ ଆମେରିକୀୟ କୋଭିଡ-୧୯ ଟିକା ନେବେ। ଡ୍ରଗ୍ସ ବିକଶିତ ସହିତ ଆଧୁନିକ ଇଙ୍କ, ଏଷ୍ଟ୍ରୋଜେନେକା ପିଏଲସି ଏବଂ ଫାଇଜର ଇଙ୍କ କରୋନା ରୋଗ ପାଇଁ ସୁରକ୍ଷିତ ଏବଂ ପ୍ରଭାବୀ ଟିକା ବିକଶିତ କରିବାର ଦୌଡ଼ରେ ଲାଗି ପଡିଛି।

CDC ଦସ୍ତାବିଜ ଗିଡିକରେ ଦୁଇଟି ଟିକା ବିଷୟରେ ଲେଖା ଯାଇଛି, ଯାହାକୁ ମାଇନସ୍ ୭୦ ଏବଂ ମାଇନସ୍ ୨୦ ଡିଗ୍ରୀ ସେଲ୍ସିୟସର ତାପମାନରେ ରଖାଯିବା ଦରକାର। ସେଗୁଡ଼ିକ Pfizer ଏବଂ Moderna ସହିତ ଅନୁରୂପ ଅଟେ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *