ସାଉଦି ପକ୍ଷରୁ ଅପମାନର ବିଷ ପିଇବା ପରେ ପାକିସ୍ତାନୀ ସେନା ମୁଖ୍ୟ ବାଜୱା ଫେରିଆସିଲେ।

ସବୁବେଳେ କଠିନ ସମୟରେ ଏକାଠି ଥିବା ସାଉଦି ଲୋକଙ୍କ ସହ ପାକିସ୍ତାନ ଗଣ୍ଡଗୋଳ କରିଛି। ପାକିସ୍ତାନ ଏହା ହୃଦୟଙ୍ଗମ କରିବା ପରେ ସେ ନିଜର ସେନା ମୁଖ୍ୟଙ୍କୁ ସାଉଦି ଆରବକୁ ମନାଇବା ପାଇଁ ପଠାଇଥିଲେ କିନ୍ତୁ ଜେନେରାଲ ବାଜୱା କ୍ରାଉନ୍ ପ୍ରିନ୍ସ ସଲମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଭେଟି ପାରିନଥିଲେ।

ସାଉଦି ବିରୋଧରେ ପାକିସ୍ତାନ ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ଶାହ ମେହମୁଦ କୁରେଶୀଙ୍କ ଭାଷଣ ପରେ ବାଜୱା ସାଉଦିଙ୍କୁ ମନାଇବା ପାଇଁ ଆସିଥିଲେ। ତେବେ ଏହି ଯାତ୍ରା ପୂର୍ବରୁ ଧାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଇଥିବା ପାକିସ୍ତାନୀ ସେନା କହିଛି।

ବାଜୱାଙ୍କ ସହ ଆଇଏସଆଇ ମୁଖ୍ୟ ଜେନେରାଲ ଫୈଜ ହମିଦ ମଧ୍ୟ ସାଉଦିରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ।ବାଜୱା ସୋମବାର ସାଉଦି ଆରବର ଡେପୁଟି ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରିନ୍ସ ଖାଲିଦ ବିନ୍ ସଲମାନ ଏବଂ ସାଉଦି ସୈନ୍ୟ ମୁଖ୍ୟ ଜେନେରାଲ ଫାୟାଦ ବିନ୍ ହମିଦ ଅଲ ରୁୱାଇଙ୍କୁ ଭେଟିଛନ୍ତି। ଏହା ପୂର୍ବରୁ କୁହାଯାଉଥିଲା ଯେ ସାଉଦି କ୍ରାଉନ୍ ପ୍ରିନ୍ସଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ ବାଜୱା ମଧ୍ୟ ସାଉଦି ରାଜାଙ୍କୁ ଭେଟିବେ।

ପାକିସ୍ତାନୀ ସେନା ମୁଖ୍ୟ ବାଜୱାଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ସାଉଦି ପ୍ରଥମେ ସମ୍ମାନିତ କରିବାର ଥିଲା।ତେବେ ସାଉଦି ମଧ୍ୟ ଏହାକୁ ବାତିଲ କରିଦେଇଛି।ଏଥିରୁ ଜଣାପଡୁଛି ଯେ ସାଉଦି ପାକିସ୍ତାନକୁ କ୍ଷମା କରିବାର ମନୋଭାବରେ ନାହିଁ।

ପାକିସ୍ତାନର ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ଶାହ ମେହମୁଦ କୁରେଶି କାଶ୍ମୀର ସହ ସାଉଦିକୁ ଧମକ ଦେଇଛନ୍ତି। କୁରେଶି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ସେ ସାଉଦି କାଶ୍ମୀର ଉପରେ ଅର୍ଗାନାଇଜେସନ୍ ଅଫ୍ ଇସଲାମିକ୍ କୋଅପରେସନ୍ (ଓଆଇସି) ର ଏକ ବୈଠକ ଡାକନ୍ତି ନାହିଁ, ତେବେ ସେ ଅନ୍ୟ ମୁସଲମାନ ଦେଶମାନଙ୍କ ସହିତ ଅଲଗା ବୈଠକ କରିବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହେବେ।

ଏହା ପରେ ପାକିସ୍ତାନକୁ ସାଉଦି ଆରବକୁ ଏକ ବିଲିୟନ ଡଲାର ଋଣ ଫେରସ୍ତ କରିବାକୁ ପଡିଲା। ଏଥିସହ ସାଉଦି ପାକିସ୍ତାନକୁ ତେଲ ଦେଇଥିଲା।ସାଉଦି ମଧ୍ୟ ଏହି ସୁବିଧା ବନ୍ଦ କରି ଦେଇଛି।ବର୍ତ୍ତମାନ ଚୀନ୍‌ରୁ ସାହାଯ୍ୟ ଲୋଡି ପାକିସ୍ତାନ ସାଉଦିକୁ ଟଙ୍କା ଫେରସ୍ତ କରିଛି,କିନ୍ତୁ ସାଉଦିର ଅସନ୍ତୋଷକୁ ଜିଣିବା ସ୍ଥିତିରେ ନାହିଁ।

ସାଉଦି ଏବଂ ପାକିସ୍ତାନ ମଧ୍ୟରେ ସମ୍ପର୍କ ଦଶନ୍ଧି ପୁରୁଣା।ସାଉଦି ସବୁବେଳେ ପାକିସ୍ତାନ ସହ ଛିଡା ହୋଇଛି।ତେବେ କାଶ୍ମୀର ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ସମ୍ପର୍କକୁ ନେଇ ବିବାଦ ଦେଖାଦେଇଛି।80 ଦଶକରେ ସାଉଦି ପାକିସ୍ତାନର ପ୍ରଥମ F-16 ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ପଠାଇବା ପାଇଁ ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ଦେଇଥିଲା।ଦୁଇ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ଯେତେବେଳେ ପାକିସ୍ତାନ ଦେୟ ସଙ୍କଟ ସହ ସଂଘର୍ଷ କରୁଥିଲା ସେତେବେଳେ ସାଉଦି ଲୋକମାନେ 6 ବିଲିୟନ ଡଲାର ସାହାଯ୍ୟ କରିଥିଲେ।ଏଥିରେ 3.2 ବିଲିୟନ ଡ଼ଲାର ତେଲ ଋଣ ମଧ୍ୟ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ହୋଇଥିଲା।

ଏହା ପୂର୍ବରୁ ପାକିସ୍ତାନ ମଧ୍ୟ ସାଉଦି ଉପରେ କ୍ରୋଧିତ ହୋଇଛି।କିଛି ସମୟ ପୂର୍ବରୁ ମୁସଲିମ ଦେଶର ସ୍ୱର ହେବା ପାଇଁ ପାକିସ୍ତାନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଇମ୍ରାନ ଖାନ ମାଲେସିଆ ଏବଂ ତୁର୍କୀ ସହିତ କୁଆଲାଲମ୍ପୁର ସମ୍ମିଳନୀରେ ଭାଗ ନେବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲେ। ସାଉଦିମାନେ ଏହାକୁ ସେମାନଙ୍କର ଆଧିପତ୍ୟ ଭିତ୍ତିକ ଇସଲାମିକ ସହଯୋଗ ସଂଗଠନ ପାଇଁ ଏକ ଆହ୍ଵାନ ଭାବରେ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ ଏବଂ ଏହି ସମ୍ମିଳନୀରେ ପାକିସ୍ତାନକୁ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ବାରଣ କରିଥିଲେ।

କାଶ୍ମୀର ଉପରେ ତୁର୍କୀ ଏବଂ ମାଲେସିଆ ଖୋଲାଖୋଲି ଭାବେ ପାକିସ୍ତାନର ଆଭିମୁଖ୍ୟକୁ ସମର୍ଥନ କରୁଥିବାବେଳେ ସାଉଦି ଆରବ ପାକିସ୍ତାନକୁ ସମର୍ଥନ କରୁନାହିଁ। ପାକିସ୍ତାନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଇମ୍ରାନ ଖାନ ଏକ ବିବୃତ୍ତିରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସାଉଦି ଆରବର ଅର୍ଥନୈତିକ ସ୍ୱାର୍ଥ ଭାରତ ସହ ଜଡିତ ତେଣୁ କାଶ୍ମୀର ଉପରେ ଏହା ନୀରବ ରହିଛି।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଏହାକୁ ନେଇ ଆପଣଙ୍କ ମତାମତ କଣ ଆମକୁ କମେନ୍ଟ ରେ ନିଶ୍ଚିନ୍ତ ଜଣାନ୍ତୁ ଏବଂ ଯଦି ଆମର ଏହି ଲେଖା ଭଲ ଲାଗିଥାଏ ଲାଇକ ଶେୟାର କରିବାକୁ ଅନୁରୋଧ | ଏମିତି ପ୍ରିତିଦିନ ନୂଆ ନୂଆ ଦେଶ ବିଦେଶର ଖବର ସହ ମନରଞ୍ଜନ, ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଓ ଧର୍ମ ଜ୍ୟୋତିଷ ଇତ୍ୟାଦି ଖବର ଜାଣିବାକୁ ଆମର ଏହି ଫେସବୁକ ପେଜ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ |

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *