ଡାକ୍ତରୀ ରେକର୍ଡ ପାଇଁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ID ସୃଷ୍ଟି ହେବ, ଜାଣନ୍ତୁ-ଡିଜିଟାଲ୍ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମିଶନ୍ କ’ଣ ?

ଭାରତର 74 ତମ ସ୍ୱାଧୀନତା ଦିବସ ଅବସରରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଲାଲ କିଲ୍ଲାରୁ ଦେଶକୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରି ଜାତୀୟ ଡିଜିଟାଲ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମିଶନ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ଏହି ଯୋଜନା ଆରମ୍ଭ କରି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦେଶରେ ଆଉ ଏକ ବଡ ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ ହେବାକୁ ଯାଉଛି। ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହି ଅଭିଯାନ କ’ଣ ଏବଂ ଦେଶ କିପରି ଲାଭବାନ ହେବ।

ଜାତୀୟ ଡିଜିଟାଲ୍ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମିଶନ୍ କଣ?

‘ଜାତୀୟ ଡିଜିଟାଲ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମିଶନ’ର ମୂଳ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ହେଉଛି ଲୋକଙ୍କୁ ଉନ୍ନତମାନର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସୁବିଧା ଯୋଗାଇବା।ଏଥିପାଇଁ ଟେକ୍ନୋଲୋଜିର ସର୍ବାଧିକ ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ ସରକାର ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି।ଏହି ଯୋଜନା ପାଇଁ ଏକ ଆପ୍ ମଧ୍ୟ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବ।

ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ID

‘ନ୍ୟାସନାଲ ଡିଜିଟାଲ୍ ହେଲଥ ମିଶନ୍’ ଅଧୀନରେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପରିଚୟ ସୃଷ୍ଟି ହେବ। ଯେଉଁଥିରେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଡାକ୍ତରୀ ରେକର୍ଡ ବ୍ୟାକଅପ୍ ରହିବ। ପ୍ରତ୍ୟେକ ପରୀକ୍ଷା,ପ୍ରତ୍ୟେକ ରୋଗ, କେଉଁ ଔଷଧ ଆପଣଙ୍କୁ ଦିଆଯାଇଥିଲା,କେତେବେଳେ ଦିଆଯାଇଥିଲା, ତୁମର ରିପୋର୍ଟ କ’ଣ ଥିଲା, ଏହି ସମସ୍ତ ସୂଚନା ଏହି ଏକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ID ରେ ରହିବ।ଜାଣି ରଖନ୍ତୁ,ଯେପରି ଆଧାର କାର୍ଡ, ପାନ୍ କାର୍ଡ ଏବଂ ଲାଇସେନ୍ସ ଆବଶ୍ୟକ। ଆଗାମୀ ସମୟରେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କାର୍ଡ ମଧ୍ୟ ଆବଶ୍ୟକ ହେବ।

କଣ ଅଟେ ଏହାର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ?

ବର୍ତ୍ତମାନ,ସେପରି କୌଣସି ତଥ୍ୟ ନାହିଁ ଯେଉଁଥିରେ ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବରେ ଜାଣିହେବ ଯେ ବ୍ୟକ୍ତି କେଉଁ ରୋଗରେ ପୀଡିତ ହୋଇଥିଲେ ଏବଂ ସେ କେଉଁ ପ୍ରକାରର ଔଷଧ ଖାଇଥିଲେ।

କହି ରଖିବୁ ଯେ,ଜାତୀୟ ଡିଜିଟାଲ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମିଶନ ଅଧୀନରେ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର କାର୍ଡ ଦିଆଯିବ।ଏହା ଆଧାର କାର୍ଡ ପରି ହେବ।ଏହି କାର୍ଡ ମାଧ୍ୟମରେ ରୋଗୀର ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଚିକିତ୍ସା ରେକର୍ଡ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇପାରିବ।

ଯଦି ଆପଣ ସହଜ ଭାଷାରେ ବୁଝନ୍ତି,ତେବେ ଆପଣ ଯଦି ଦେଶର ଯେକୌଣସି କୋଣକୁ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ଯାଆନ୍ତି ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ ସ୍ଲିପ୍ ଏବଂ ପରୀକ୍ଷା ରିପୋର୍ଟ ନେବାକୁ ପଡିବ ନାହିଁ।ଡାକ୍ତର ଯେକୌଣସି ସ୍ଥାନରୁ ବସି ଆପଣଙ୍କ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ID ମାଧ୍ୟମରେ ଜାଣିପାରିବେ ରୋଗ କ’ଣ ଏବଂ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତର ରିପୋର୍ଟ କ’ଣ?

ଜାତୀୟ ଡିଜିଟାଲ୍ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମିଶନ୍ ମୁଖ୍ୟତଃ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ,ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ରେକର୍ଡ, ଘରୋଇ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ପଞ୍ଜୀକରଣ ଏବଂ ସାରା ଦେଶରେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସୁବିଧା ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି।

ଦୂରଦୂରାନ୍ତର ଲୋକମାନେ ସୁବିଧା ପାଇବେ।

ନ୍ୟାସନାଲ ଡିଜିଟାଲ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମିଶନରେ ମେଡିକାଲ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ ଏବଂ ରାଜ୍ୟ ମେଡିକାଲ କାଉନସିଲ ସଂଯୁକ୍ତ ହେବ।ଏହା କରିବା ଦ୍ବାରା ଦୂର ଗ୍ରାମରେ ରହୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପାଇଁ ଜିଲ୍ଲା ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଚିକିତ୍ସା ସହଜ ହେବ।ଜାଣି ରଖନ୍ତୁ,ଏହା ଅଧୀନରେ ଯେଉଁ ଡାକ୍ତର ଦଳ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବ ସେମାନଙ୍କର ଯାଞ୍ଚ କରାଯିବ।

ଏହା କିପରି କାମ କରିବ

ରୋଗୀର ଚିକିତ୍ସା ତଥ୍ୟ ରଖିବା ପାଇଁ ଡାକ୍ତରଖାନା,କ୍ଲିନିକ୍ ଏବଂ ଡାକ୍ତରମାନେ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ସର୍ଭର ସହିତ ସଂଯୁକ୍ତ ହେବେ।ଏଥିରେ ଜଣେ ଡାକ୍ତର, ଡାକ୍ତରଖାନା କିମ୍ବା ସ୍କ୍ରିନିଂ କ୍ଲିନିକ୍ ମଧ୍ୟ ପଞ୍ଜୀକୃତ ହେବ। ଏହି ବ୍ୟବସ୍ଥା ମଧ୍ୟ ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ନୁହେଁ।

ଏହି ଯୋଜନାରେ ଇ-ଫାର୍ମାସି ଏବଂ ଟେଲି ମେଡିସିନ୍ ସେବାକୁ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରିବାର ଯୋଜନା ମଧ୍ୟ ଅଛି। ତଥାପି,ଏହା ବର୍ତ୍ତମାନ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ହେବ ନାହିଁ।ଏହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଆପଣ ଏଥିରେ ଯୋଗ ଦେଉଛନ୍ତି କି ନାହିଁ ତାହା ଆପଣଙ୍କ ଉପରେ ନିର୍ଭର କରେ କିନ୍ତୁ ଆଶା କରାଯାଉଛି ଏହା ଆଗାମୀ ଦିନରେ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ହେବା ଉଚିତ୍।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *