ମିଳିଗଲା ସେହି ଗ୍ରହ ଯେଉଁଠାରେ ରହିଛି ଜଳ। ଏଠାରେ ଜୀବନ ସମ୍ଭବ ଅଟେ, କହିଲା ନାସା।

ଦୀର୍ଘ ଦିନରୁ ବୈଜ୍ଞାନିକ ମାନେ ଏପରି ଏକ ଗ୍ରହ ଖୋଜୁଛନ୍ତି ଯେଉଁଠାର ଜୀବନ ସମ୍ଭବ ହୋଇପାରିବ। ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବିଦ୍ୟମାନ ଗ୍ରହକୁ ନେଇ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରୁଥିଲେ। କେତେବେଳେ ଚନ୍ଦ୍ର ପୃଷ୍ଠରେ ତ ଆଉ କେତେବେଳେ ମଙ୍ଗଳ ପୃଷ୍ଠରେ ଜୀବନର ଅନୁସନ୍ଧାନ କରାଯାଉଥିଲା। ବର୍ତ୍ତମାନ କରୋନା ସଙ୍କଟ ସମୟରେ ବୈଜ୍ଞାନିକ ମାନେ ଅନ୍ୟ ଏକ ଗ୍ରହ ଖୋଜିନେଇଥିବାର ଦାବି କରୁଛନ୍ତି।

ଯେଉଁଠାରେ ଜୀବନ ସମ୍ଭବ ହୋଇପାରିବ। ନାସା ବର୍ତ୍ତମାନ ଖୁଲାସା କରିଛି ଯେ, ତାଙ୍କୁ ଏପରି ଏକ ଗ୍ରହ ମିଳିଛି ଯେଉଁଠାରେ ଜୀବନ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସମ୍ଭବ ଅଟେ। ଏହି ଗ୍ରହ ମଙ୍ଗଳ ଏବଂ ବୃହସ୍ପତି ମଝିରେ ଅବସ୍ଥିତ ଏବଂ ଏଥିରେ ଏକ ହ୍ରଦ ରହିଛି। ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କ ଦାବି ଯେ, ହ୍ରଦର ଯେଉଁ ତାପମାନ ଅଛି ସେଥିରେ ନିଶ୍ଚିତ ଜୀଵନ ରହିଛି। ଏମିତିରେ ବୈଜ୍ଞାନିକ ମାନେ ଜୋରଦାର ଭାବରେ ଏହାକୁ ନିଶ୍ଚିତ କରିବାରେ ଲାଗି ପଡିଛନ୍ତି।

ନାସାର ବୈଜ୍ଞାନିକ ମାନେ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ, ତାଙ୍କୁ ସେହି ଗ୍ରହ ମିଳିଯାଇଛି ଯେଉଁଠାରେ ଜୀଵନ ଉପସ୍ଥିତ ରହିଛି। ଏହି ଗ୍ରହର ନାମ ସେମାନେ ସେରେସ ବୋଲି କହୁଛନ୍ତି। ଏହା ମଙ୍ଗଳ ଏବଂ ବୃହସ୍ପତି ଗ୍ରହ ମଧ୍ୟରେ ଅବସ୍ଥିତ। ଏହାର ତଳ ଭାଗରେ ଏକ ହ୍ରଦ ରହିଅଛି।

ନାସାର ଡନ ଅନ୍ତରୀକ୍ଷ ଯାନ ଦ୍ୱାରା ପଠାଯାଇଥିବା ଫୋଟୋଗ୍ରାଫରେ ଦେଖାଯାଇଛି ଯେ, ୨୦ ମିଲିୟନ ବର୍ଷ ପୁରୁଣା ଏହି ଗର୍ତ୍ତ ତଳେ ପାଣି ରହିଛି। ଏହାକୁ ଔକ୍ଟଟର ରୂପରେ ଜାଣିଥାନ୍ତି। ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି ଯେ, ୬୦୦ ମାଇଲ ଚଉଡା ଏହି ଛୋଟ ଦୁନିଆରେ କୌଣସି ପ୍ରକାରର ଜୀବନ କିମ୍ବା ଘର ଥିବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି।

ଏହି ମିଶନର ପ୍ରଧାନ ଯାଞ୍ଚ କର୍ତ୍ତା ଡ଼ା. କୈରୋଲ ରେମଣ୍ଡ କହିଲେ ଯେ, “ଏଥିରୁ ଜଣା ପଡୁଛି ସେରସ ଏକ ସାମୁଦ୍ରିକ ଦୁନିଆ ଅଟେ ସମ୍ପ୍ରତି ଭୁଗର୍ଭିୟ ରୂପରେ ସକ୍ରିୟ ହୋଇଥାଇ ପାରେ।

୨୦୧୨ ମସିହାରୁ ଡନ ନାମକ ଅନ୍ତରୀକ୍ଷ ଯାନ ଏହି ଗ୍ରହର ଚକ୍କର ଲଗାଉଛି। ଏହି ଯାନଟି ୨୦୧୫ ମସିହାରୁ ୨୦୧୮ ମସିହା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସେରସର ପରିକ୍ରମା କରିଥିଲା ଯେପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହାର ଇନ୍ଧନ ଶେଷ ହୋଇଯାଇ ନଥିଲା। ଏବେ ଏହାଦ୍ବାରା ଉଠାଯାଇଥିବା ଫୋଟୋଚିତ୍ର ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି।

ଇନ୍ଧନ ସରିବାର କିଛି ମାସ ପୂର୍ବରୁ ଡନ ମାତ୍ର ୨୦ ମାଇଲ ଦୂରରୁ ଏହି ଗ୍ରହଟିକୁ ସ୍କାନ କରିଥିଲା। ଏଥିରେ କ୍ରେଟର ଉପରେ ଧ୍ୟାନ କେନ୍ଦ୍ରିତ କରାଗଲା। ଏଥିରେ ବରଫ ଗ୍ରହର ଇମେଜିଙ୍ଗ, ସ୍କାନିଙ୍ଗ ଏବଂ ଗୁରୁତ୍ବାକର୍ଷଣର ବିଶ୍ଳେଷଣ କରାଯାଇଥିଲା।

ଏହାର ପର୍ଯ୍ୟବେକ୍ଷଣ, ପ୍ରକୃତି ଜ୍ୟୋତିର୍ବିଜ୍ଞାନ, ପ୍ରକୃତି ଭୂବିଜ୍ଞାନ ଏବଂ ପ୍ରକୃତି ଯୋଗାଯୋଗ ସମେତ ୭ ଗୋଟି ପେପର ଦ୍ୱାରା ପ୍ରକାଶିତ କରାଯାଇଥିଲା।

ବୈଜ୍ଞାନିକ ମାନଙ୍କ କହିବା ମୁତାବକ ଏହି ହ୍ରଦର ତାପମାନ ଏମିତି ରହିଛି ଯେ ଏଥିରେ ଜୀବନ ଉପସ୍ଥିତ ରହିଥିବାର ପୂର୍ଣ୍ଣ ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି। ସେରସ ଗ୍ରହ ପାଖାପାଖି ୬୦୦ ମାଇଲ ଚଉଡା ବିଶିଷ୍ଟ ଅଟେ। ଏହା ଏଷ୍ଟେରାଇଡ଼ ବେଲ୍ଟରେ ସବୁଠୁ ବଡ଼ ବସ୍ତୁ ବନାଇଥାଏ।

ଏହା ସୂର୍ଯ୍ୟର ପୃଥିବୀ ଠାରୁ ତୁଳନାରେ ତିନିଗୁଣ ଛୋଟ ଅଟେ। ଅଳ୍ପ ଗରମ ଅନୁଭୂତ କରିବା ପାଇଁ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନିକଟତର, ବରଫ ତରଳାଇବା ଏବଂ ସୁଧାର କରିବାର ଅନୁମତି ଦେଇଥାଏ। ଅର୍ଥାତ ଏହାର ତାପମାତ୍ରା ଜୀବନ ପାଇଁ ପରଫେକ୍ଟ ଅଟେ।

ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ହ୍ରଦର ଫୋଟୋ ଚିତ୍ର ଆସିବା ପରେ ବୈଜ୍ଞାନିକ ମାନଙ୍କ ଆଶା ବଢି ଯାଇଛି ଯେ ଶୀଘ୍ର ସେମାନେ ପୃଥିବୀ ଛଡା ଏମିତି ଏକ ଗ୍ରହ ମିଳିଯିବ ଯେଉଁଠାରେ ଜୀବନ ସମ୍ଭବ ହୋଇପାରିବ |

ବନ୍ଧୁଗଣ ଯଦି ଏହି ଆର୍ଟିକିଲ ଆପଣଙ୍କୁ ଭଲ ଲାଗିଥାଏ ତେବେ ଗୋଟିଏ ଲାଇକ ନିଶ୍ଚିନ୍ତ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାକୁ ନେଇ ଆପଣଙ୍କ ମତା ମତ କଣ ଆମକୁ କମେନ୍ଟ ରେ ନିଶ୍ଚିନ୍ତ ଜଣାନ୍ତୁ ଏବଂ ଯଦି ଆମର ଏହି ଆର୍ଟିକିଲ ଟି ଭଲ ଲାଗିଥାଏ ତେବେ ଗୋଟିଏର ଶେୟର ନିଶ୍ଚିନ୍ତ କରନ୍ତୁ | ଏବଂ ଏମିତି ବିଭିର୍ନ ପ୍ରକାରର ଖବର ପାଇବାକୁ ଆମର ଏହି ପେଜ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ |

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *