ବିଶ୍ୱ ରୁଷର କରୋନା ଟିକା ଉପରେ କାହିଁକି ବିଶ୍ୱାସ କରୁନାହିଁ?ଏହି 6ଟି କାରଣ ଯୋଗୁଁ ହେଉନାହିଁ ବିଶ୍ୱାସ।

ରୁଷର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭ୍ଲାଦିମିର ପୁଟିନ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କ ଦେଶ କରୋନା ଭାଇରସର ଏକ ସଫଳ ଟୀକା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛି କିନ୍ତୁ ସନ୍ଦେହଜନକ ଆଖିରେ ରୁଷିଆ ଟୀକାକୁ ବିଶ୍ୱ ଦେଖୁଛି ଏବଂ ଟୀକା ଉପରେ ଅନେକ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠିଛି। ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା କେଉଁ କାରଣରୁ ରୁଷିଆର ଟିକା ଉପରେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠିଛି।

1.ରୁଷର ଟିକା ଉପରେ ପ୍ରଶ୍ନ କରିବା ପଛରେ ଏକ ପ୍ରମୁଖ କାରଣ ହେଉଛି ଯେ ଏହି ଟିକା ବିଷୟରେ ସୂଚନା ସାର୍ବଜନୀନ ହୋଇନାହିଁ ଯେତିକି ବ୍ରିଟେନ କିମ୍ବା ଆମେରିକାର ଟିକା ବିଷୟରେ ସୂଚନା ସର୍ବସାଧାରଣ ଡୋମେନରେ ଉପଲବ୍ଧ।ତାହା ହେଉଛି,ପରୀକ୍ଷା କେବେ ଆରମ୍ଭ ହେଲା ଏବଂ କେତେ ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ? କେତେ ଲୋକ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ହୋଇଥିଲେ? ଟୀକାକରଣର ସାଇଡ ଇଫେକ୍ଟ କ’ଣ ଥିଲା?ଏହି ଟିକା ପ୍ରୟୋଗ କରିବା ପରେ,କେତେ ଲୋକ କରୋନାରେ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଥିଲେ ଏବଂ ଅସୁସ୍ଥ ହେବାରୁ ବଞ୍ଚିଥିଲେ।

2.କୌଣସି ଟିକା ପାଇଁ ତୃତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପରୀକ୍ଷା(ଅନ୍ତିମ ପରୀକ୍ଷଣ)ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଯେତେବେଳେ ଦୀର୍ଘ ଦିନ ଧରି ହଜାର ହଜାର ଲୋକଙ୍କ ଉପରେ ଏହି ଟୀକାକରଣର ପ୍ରଭାବ ଯାଞ୍ଚ କରାଯାଏ।କିନ୍ତୁ ରୁଷର କରୋନା ଟିକାର କ୍ଲିନିକାଲ୍ ପରୀକ୍ଷା ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇନାହିଁ।

ରୁଷିଆ ଟୀକାକରଣର ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ପରୀକ୍ଷା ମାଙ୍କଡ ଏବଂ ପରେ ମଣିଷମାନଙ୍କ ଉପରେ ହୋଇଥିଲା। ଏହି ପରୀକ୍ଷଣରେ ରୁଷ ସଫଳତା ହାସଲ କରିଥିବା ଦାବି ହୋଇଛି। କିନ୍ତୁ ଟୀକା ଉତ୍ପାଦନକାରୀ ସଂସ୍ଥା ଗାମାଲିଆ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଟୀକାକରଣର ସୁରକ୍ଷା ଏବଂ ବିପଦକୁ ଯାଞ୍ଚ କରିବା ପାଇଁ ଟୀକାକରଣର ଏକ ବଡ଼ ଧରଣର ନିୟନ୍ତ୍ରିତ ପରୀକ୍ଷା କରିନାହାଁନ୍ତି।

3.ନ୍ୟୁୟର୍କ ଟାଇମ୍ସ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ,ରାଜନୀତି କିମ୍ବା ପ୍ରଚାର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ରୁଷ ଶୀଘ୍ର ଟୀକାକରଣର ସଫଳତା ଘୋଷଣା କରୁଛି ବୋଲି ବିଶ୍ୱ ଚିନ୍ତାରେ ପଡିଛି। ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ (WHO) ମଧ୍ୟ ଗତ ସପ୍ତାହରେ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛି ଯେ ପାରମ୍ପାରିକ ପରୀକ୍ଷଣ ପ୍ରଣାଳୀ ବ୍ୟତୀତ ରୁଷ ଟିକା ଉତ୍ପାଦନ କରିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ।

ତେବେ,ରୁଷର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭ୍ଲାଦିମିର ପୁଟିନ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଟିକା ସ୍ଥିର ଉପାୟରେ ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବଢାଇଥାଏ ଏବଂ ଏହା ମଧ୍ୟ ଯଥେଷ୍ଟ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଅଟେ।ପୁଟିନ କହିଛନ୍ତି- ମୁଁ ପୁନରାବୃତ୍ତି କରୁଛି, ଏହି ଟିକା ସମସ୍ତ ଆବଶ୍ୟକୀୟ ପରୀକ୍ଷଣ ଦେଇ ଗତି କରିଛି।

4.ଏଥି ସହିତ,WHO ବିଶ୍ବର ସମସ୍ତ ଟିକା ତାଲିକା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛି, ଯାହାର ପରୀକ୍ଷା ଚାଲିଛି।କିନ୍ତୁ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହି ତାଲିକାରେ ରୁଷର ଟିକା ନାହିଁ।

5.ନ୍ୟୁୟର୍କ ଟାଇମ୍ସ କହିଛି ଯେ ଗତ ସପ୍ତାହରେ ଟୀକାକରଣର ମାନବ ପରୀକ୍ଷା ଏବଂ କୌଣସି ସାଇଡ଼ ଇଫେକ୍ଟ ନାହିଁ ଏବଂ ପରୀକ୍ଷଣ ସମ୍ପର୍କରେ ରୁଷର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟକୁ ବିସ୍ତୃତ ପ୍ରଶ୍ନ ପଠାଯାଇଥିଲା,କିନ୍ତୁ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଏହାର ଉତ୍ତର ଦେଇନଥିଲା।

6.ଏହାପୂର୍ବରୁ ଆମେରିକା, କାନାଡା ଏବଂ ବ୍ରିଟେନ ସରକାର ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ଯେ ରୁଷିଆ ସରକାର ସହିତ ଜଡିତ ହ୍ୟାକରମାନେ ଟୀକା ଗବେଷଣା ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ତଥ୍ୟ ଚୋରି କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି।ଏହି କାରଣରୁ,ରୁଷର ଟିକା ଉପରେ ବିଶ୍ୱରେ ସନ୍ଦେହ ବଢ଼ିଯାଇଛି।ତେବେ ଟିକା ଅନୁସନ୍ଧାନ ସୂଚନା ହ୍ୟାକ୍ ହୋଇଥିବା ଅଭିଯୋଗକୁ ରୁଷ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ଖାରଜ କରିଦେଇଛନ୍ତି।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଯଦି ଏହି ଆର୍ଟିକିଲ ଆପଣଙ୍କୁ ଭଲ ଲାଗିଥାଏ ତେବେ ଗୋଟିଏ ଲାଇକ ନିଶ୍ଚିନ୍ତ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାକୁ ନେଇ ଆପଣଙ୍କ ମତା ମତ କଣ ଆମକୁ କମେନ୍ଟ ରେ ନିଶ୍ଚିନ୍ତ ଜଣାନ୍ତୁ ଏବଂ ଯଦି ଆମର ଏହି ଆର୍ଟିକିଲ ଟି ଭଲ ଲାଗିଥାଏ ତେବେ ଗୋଟିଏର ଶେୟର ନିଶ୍ଚିନ୍ତ କରନ୍ତୁ | ଏବଂ ଏମିତି ବିଭିର୍ନ ପ୍ରକାରର ଖବର ପାଇବାକୁ ଆମର ଏହି ପେଜ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ |

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *