ସାବଧାନ! ଚାଇନାରୁ ଆସୁଛି ବିପଜ୍ଜନକ ବିହନ ପାର୍ସଲ,କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ରାଜ୍ୟ ଏବଂ ଶିଳ୍ପକୁ ସତର୍କ ରହିବାକୁ ଦେଲେ ପରାମର୍ଶ।

ହାଇଲାଇଟ୍ସ: ଆମେରିକା,କାନାଡା,ବ୍ରିଟେନ, ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ,ଜାପାନ ଏବଂ କେତେକ ୟୁରୋପୀୟ ଦେଶରେ ଏଭଳି ଘଟଣା ଘଟିଥିବାର ସୂଚନା ମିଳିଛି।

ସନ୍ଦେହଜନକ/ଅବାଞ୍ଛିତ ବିହନ ପାର୍ସଲ ଉପରେ ସଜାଗ ରହିବାକୁ ରାଜ୍ୟ,ଶିଳ୍ପ ଏବଂ ଅନୁସନ୍ଧାନ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନଗୁଡ଼ିକୁ କେନ୍ଦ୍ର କହିଛି। ସେଥିରେ ମଞ୍ଜି ରହିପାରେ ଯାହା ଦେଶର ଜୈବ ବିବିଧତା ପାଇଁ ବିପଦ ହୋଇପାରେ।କୃଷି ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଏହି ନିର୍ଦ୍ଦେଶରେ କହିଛି ଯେ ଗତ କିଛି ମାସ ମଧ୍ୟରେ ହଜାର ହଜାର ପାର୍ସଲ ଏପରି ସନ୍ଦିଗ୍ଧ ମଞ୍ଜି ପାର୍ସଲ ବିଶ୍ଵର ଅନେକ ଦେଶକୁ ପଠାଯାଇଛି। ଆମେରିକା,କାନାଡା,ବ୍ରିଟେନ, ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ,ଜାପାନ ଏବଂ କେତେକ ୟୁରୋପୀୟ ଦେଶରେ ଏଭଳି ଘଟଣା ଘଟିଛି। ଏହି ପାର୍ସଲଗୁଡିକ ଅଜ୍ଞାତ ଉତ୍ସରୁ ପଠାଯାଉଛି ଏବଂ ଭ୍ରମାତ୍ମକ ଲେବଲ୍ ଲଗାଯାଇଛି।

ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ କହିଛି ଯେ ଆମେରିକାର କୃଷି ବିଭାଗ (USDA) ସେମାନଙ୍କୁ ବ୍ରଶ୍ ସ୍କାମ ଏବଂ କୃଷି ଚୋରା ଚାଲାଣ ବୋଲି ବର୍ଣ୍ଣନା କରିଛି।ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛି ଯେ ସନ୍ଦିଗ୍ଧ ବିହନ ପାର୍ସଲଗୁଡିକରେ ମଞ୍ଜି କିମ୍ବା ପାଥୋଜେନ ରହିପାରେ ଯାହା ପରିବେଶ,ଚାଷ ଏବଂ ଜାତୀୟ ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ଗୁରୁତର ବିପଦ ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ।ଏହିପରି ବିହନ ପାର୍ସଲ ଦେଶର ଜୈବ ବିବିଧତା ପାଇଁ ବିପଦ ହୋଇପାରେ। ତେଣୁ ସମସ୍ତ ରାଜ୍ୟର କୃଷି ବିଭାଗ, ରାଜ୍ୟ କୃଷି ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ,ବିହନ ସଙ୍ଗଠନ, ରାଜ୍ୟ ବିହନ ପ୍ରମାଣୀକରଣ ଏଜେନ୍ସି, ବିହନ ନିଗମ ଏବଂ ଭାରତୀୟ କୃଷି ଅନୁସନ୍ଧାନ ପରିଷଦ ଏବଂ ଏହାର ପ୍ରତିଷ୍ଠାନଗୁଡିକ ଏହି ସନ୍ଦେହଜନକ ପାର୍ସଲରୁ ସାବଧାନ ରହିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଛି।

ଅତିରିକ୍ତ ସତର୍କ ହେବା ଆବଶ୍ୟକ।

କୃଷି ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ଜଣେ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମେ ଚାଇନାରେ ଜନ୍ମିତ କୋଭିଡ -19 ମହାମାରୀ ସହ ମୁକାବିଲା କରୁଛୁ।ବର୍ତ୍ତମାନ ଯଦି ମଞ୍ଜି ମାଧ୍ୟମରେ କୌଣସି ମହାମାରୀ ହୁଏ,ତେବେ ଏହାକୁ ସମ୍ଭାଳିବା କଷ୍ଟକର ହେବ।ଆମକୁ ଅତିରିକ୍ତ ସତର୍କ ଅବଲମ୍ବନ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ।

ଭାରତରେ ଥିବା ବିହନ ଶିଳ୍ପ ଫେଡେରେଶନର ମହାନିର୍ଦ୍ଦେଶକ କୃଷି ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଉପରେ ମନ୍ତବ୍ୟ ଦେଇ ରାମ କୌଦିନ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହା କେବଳ ଏକ ସତର୍କ ସୂଚନା ଯେ ବିହନ ମାଧ୍ୟମରେ ଉଦ୍ଭିଦ ରୋଗ ବିସ୍ତାର ହୋଇପାରେ।ଏହାକୁ ବିହନ ଟେରୋରିଜିମ୍ ବୋଲି କହିବା ଠିକ୍ ନୁହେଁ କାରଣ ମଞ୍ଜି ମାଧ୍ୟମରେ ରୋଗ ବିସ୍ତାର କରିବାର ସୀମା ଅଛି। କିନ୍ତୁ ତଥାପି ବିପଦ ରହିଛି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହିପରି ପାର୍ସଲ ଜରିଆରେ ଆସୁଥିବା ମଞ୍ଜି ତୃଣକ ହୋଇପାରେ ଯାହା ଭାରତର ଦେଶୀ ଗଛ ଏବଂ ଉଦ୍ଭିଦ ପାଇଁ ବିପଜ୍ଜନକ ହୋଇପାରେ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *