ଏବେ ମଙ୍ଗଳ ଗ୍ରହରୁ ପୃଥିବୀକୁ ବ୍ୟାପିବ ଏହି ମହାମାରୀ,ଯାହା କରୋନା ଠାରୁ ଅଧିକ ଭୟାନକ ହେବ।

ଏବେ ଦୁନିଆ କରୋନା ଭଳି ଏକ ମହାମାରୀ ସହିତ ଲଢ଼ୁଛି। ସବୁଠୁ ଅଶୁବିଧାର ଏହା କି ଏହି ଭାଇରସର କୌଣସି ଚିକିତ୍ସା ଏହି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବାହରିନି। ଅନେକ ଦେଶ ଏହା ପାଇଁ ଔଷଧ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛନ୍ତି କିନ୍ତୁ କେହିବି ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭଲ ହେବା ଭଳି ଔଷଧ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିପାରିନାହଁନ୍ତି। ଏବେ ନାସା ଏକ ଇଣ୍ଟେର୍ଭିଉରେ ଏହା ଘୋଷଣା କରିଛେ କି ସେ ମଙ୍ଗଳ ଗ୍ରହରୁ କିଛି ସାମ୍ପୁଲ ଆଣୁଛନ୍ତି ଓ ଏହା ସମ୍ଭବ କି ଏହା ଦ୍ବାରା ପୃଥିବୀରରେ ଏକ ଭୟାନକ ଭାଇରସ ବ୍ୟାପିପାରେ। ତା ସହିତ ସେ ଏହି କଥା ବି ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତିକି ଏହି ଭାଇରସ କରୋନା ଠୁ ଅଧିକ ଭୟାନକ ହେବ।

ନାସା କହିଛି ସେ ମଙ୍ଗଳଗ୍ରହରୁ ସାମ୍ପୁଲ ଆଣୁଛି। ଏହି ସାମ୍ପୁଲ ଦ୍ବାରା ଭାଇରସ ବ୍ୟାପିପାରେ।

google

ଏହି ସାମ୍ପୁଲରୁ ଜଣା ପଡୁଛି ଏହା ଦ୍ବାରା ଏକ ଭୟାନକ ମହାମାରୀ ପୃଥିବୀରେ ବ୍ୟାପିପାରେ। ଏହା ଶୁଣି ସମସ୍ତେ ଡରି ଯାଇଛନ୍ତି। ୟୁନିଭରସିଟି ଅଫ ବାଙ୍କୀଘମର ଡାକ୍ତର ବୈରି ଡ଼ିଗ୍ରେଗୋରିଓ ନାସାକୁ କହିଛନ୍ତି ସେ ଏହି ସମ୍ପୁଲକୁ ଚନ୍ଦ୍ରରେ ପରୀକ୍ଷା କରୁ। କାରଣ ଯଦି ଏହା ପୃଥିବୀ ପୃଷ୍ଟକୁ ଆସେ ଏହାକୁ ଅଟକାଇବା ଅସମ୍ଭବ ଅଟେ।

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯଦି ଏହାକୁ ପୃଥୁବୀ ପୃଷ୍ଟକୁ ଯଦି ଅଣାଯାଏ ଯେତେ ସାବଧାନ ରହିଲେବି ଏହା ଟିକେ ଭଲ କାରଣରୁ ଯଦି ବ୍ୟାପେ ଏହା ଅଟେ ଅଧିକ ଜୋରେ ବ୍ୟାପିବ ଏହାକୁ ଅଟକାଇବା ଅସମ୍ଭବ ।

mangala
google

ଡାକ୍ତର ବୈରି ଡ଼ିଗ୍ରେଗୋରିଓ କହିଛନ୍ତି ଏହି ମହାମାରୀ କରୋନାକୁ ଆହୁରି ଅଧିକ ଶକ୍ତିଶାଳୀ କରିଦେବ। ଏହା ଆଗରେ ବର୍ତ୍ତମାନର ଭାଇରସ କିଛି ନୁହଁ। ମଙ୍ଗଳଗ୍ରହରୁ ଯେଉଁ ତବାହି ନାସା ପୃଥିବୀ ପୃଷ୍ଟକୁ ଆଣିବକୁ ଚାହୁଁଛି ତାହା ବର୍ତ୍ତମାନ ଭାଇରସ ଠୁ ଅନେକ ବଡ଼ ଅଟେ

କିନ୍ତୁ ଆମେରିକା ଏଜେନ୍ସି ଏହି କଥାକୁ ଗ୍ରହଣ କରି ନାହାଁନ୍ତି।ନାସା ସଫା ସଫା କହିଛି ମଙ୍ଗଳର ଏହି ସାମ୍ପୁଲ ପୃଥିବୀକୁ ହିଁ ଆସିବ।

ନାସା କହିଛି ସେ ଏହା ପାଇଁ ସୁରକ୍ଷା ବଳୟ ରଖିଛନ୍ତି। ତାଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ସବୁ ସାବଧାନତା ଅବଲମ୍ବନ କରାଯିବ। ଯଦି ଭାଗ୍ୟ ଖରାପ ଥିବା ତେବେ ଏହି ଭାଇରସ ବ୍ୟାପିବ।

ନାସା କହିଛି ସେ ଏହାର ଯାଞ୍ଚ, ଟେଷ୍ଟ ଅଫ ଦ ଆର୍ଟ ଲାବୋଟୋରୀରେ କରିବେ। ଯେଉଁଠି ସବୁ ପ୍ରକାର ପରୀକ୍ଷାର ସୁବିଧା ରହିଛି।

ନାସାର ପ୍ଲାନ ଅନୁସାରେ ୨୦୩୦ରେ ମଣିଷ ମାନଙ୍କୁ ମଙ୍ଗଳ କୁ ପଠାଯିବ। ଯେଉଁଠୁ ବୈଜ୍ଞାନିକ ସାମ୍ପୁଲ ନେଇଆସିଛନ୍ତି।

ଡାକ୍%A