କଣ ଅଟେ ପାଙ୍ଗଙ୍ଗ ହ୍ରଦର ଆଙ୍ଗୁଠି, ଯାହାକୁ ନେଇ ଆମ୍ନା ସାମ୍ନା ଭାରତ ଓ ଚୀନ।

ଭାରତ ଓ ଚୀନ ମଧ୍ୟରେ ପୂର୍ଵ ଏକ ମାସରୁ ଲଦାଖ ଅଞ୍ଚଳରେ ଖାରାପ ସ୍ଥିତି ରହିଛି। ଏହି ମାମଲାକୁ ସମାଧାନ ପାଇଁ ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ କଥାବାର୍ତ୍ତା ଚାଲିଛି କିନ୍ତୁ ଭାରତ କୌଣସି ପ୍ରକାର ଢିଲା ଛାଡିବାକୁ ଚାହେଁନାହିଁ। ସେଥିପାଇଁ ସବୁ ସ୍ଥିତି ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଅଛି। ଏବେ ଚର୍ଚ୍ଚା ହେଉଛି ଆଙ୍ଗୁଠି ୪ ଓ ଆଙ୍ଗୁଠି ୮ ବିଷୟରେ । ଏହି ଫିଙ୍ଗର କଣ ଅଟେ।ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହି ଫିଙ୍ଗରର କଣ କାହାଣୀ।

ପୂର୍ଵ କିଛି ବର୍ଷରୁ ଚୀନ ପାଙ୍ଗଙ୍ଗ ହ୍ରଦ କଡରେ ରାସ୍ତା ତିଆରି କରୁଛି। ୧୯୯୯ ରେ ଯେବେ କାର୍ଗିଲ ଯୁଦ୍ଧ ଜାରିଥିଲା ସେହି ସମୟରେ ଚୀନ ମୌକାର ଫାଇଦା ଉଠାଇ ପାଙ୍ଗଙ୍ଗ ହ୍ରଦ ନିକଟରେ ଭାରତ ସ୍ଥାନରେ ୫ କିଲୋମିଟରର ରାସ୍ତା ତିଆରି କରିଦେଇଥିଲା।

ହ୍ରଦର ଉତ୍ତର ପଟେ ଵଂଜର ପାହାଡ଼ ଅଛି। ଏହାକୁ ସ୍ଥାନୀୟ ଭାଷାରେ ଛାଙ୍ଗ ଛେନମୋ କୁହାଯାଏ। ଏହି ପାହାଡ଼ ଗୁଡିକର ଉଦିୟମାନ ଅଂଶ କୁ ଆଙ୍ଗୁଠି କୁହାଯାଏ। ଭାରତ ଦାବି କରିଛିକି LAC ସୀମା ଆଙ୍ଗୁଠି ୮ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରହିଛି କିନ୍ତୁ ସେ କେବଳ ଆଙ୍ଗୁଠି ୪ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରୁଛି।

ଆଙ୍ଗୁଠି ୮ ରେ ଚୀନ ପୋଷ୍ଟ ଅଛି। ଚୀନ ସେନାର ମାନିବା ଅଟେକି LAC କେବଳ ଆଙ୍ଗୁଠି ୨ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅଛି। ୬ ବର୍ଷ ପୂର୍ବରୁ ଚୀନର ସେନା ଆଙ୍ଗୁଠି ଉପରେ ସ୍ଥାଇ ନିର୍ମାଣ କରିବାକୁ ପ୍ରୟାସ କରିଥିଲେ କିନ୍ତୁ ଏହାକୁ ଭାରତର ବିରୋଧୀଙ୍କ ଉପରେ ପକାଇଦିଆ ଯାଇଥିଲା।

ଆଙ୍ଗୁଠି ୨ ରେ ପେଟ୍ରଲିଙ୍ଗ ପାଇଁ ଚୀନ ସେନା ଛୋଟ ଯାନବାହନର ଉପଯୋଗ କରିଥାନ୍ତି। ଦୁଇ ଦେଶର ସେନା ଯଦି ଆମ୍ନା ସାମ୍ନା ହୁଅନ୍ତି ପରସ୍ପର କୁ ପଛକୁ ଯିବାକୁ ପଡିଥାଏ କାରଣ ଗାଡି ଆଗକୁ ଯାଇପାରି ନଥାଏ।

ଭାରତୀୟ ସେନା ଅନେକ ସମୟରେ ପାଦରେ ଚାଲିଥାନ୍ତି ସେଠାକୁ ଯିବାପାଇଁ। ଏବେର ପରିସ୍ଥିତିରେ ଦେଖି ପାଟ୍ରୋଲିଂ କୁ ଆଙ୍ଗୁଠି ୮ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କରିଦିଆଯାଇ