ହେଇଯାଆନ୍ତୁ ସାବଧାନ!! ହାଇଡ୍ରୋକ୍ସିକ୍ଲୋରୋକ୍ବୁଇନ ଦ୍ଵାରା ବିଗାଡି ପାରେ ହୃଦୟ ର ସ୍ପନ୍ଦନ…

ଏକ ତାଜା ଅଧ୍ୟୟନ ରୁ ଜଣା ପଡିଲା କି କରୋନା ଭାଇରସ୍ ପାଇଁ ଦିଆଯାଉଥିବା ମ୍ୟାଲେରିଆ ର ଔଷଧ ‘ହାଇଡ୍ରୋକ୍ସିକ୍ଲୋରୋକ୍ବୁଇନ’ ହୃଦୟ ର ସ୍ପନ୍ଦନ କୁ ନିୟନ୍ତ୍ରିତ କରୁଥିବା ବିଦ୍ୟୁତ ସଂକେତ ରେ ଗମ୍ଭୀର ଅସୁବିଧା କରିପାରେ । ଏହି ଔଷଧ ର ପ୍ରଚାର କୋଭିଡ-୧୯ ର ସମ୍ଭାବିତ ଉପଚାର ପାଇଁ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇଥାଏ ।

ଆମେରିକା ର ଜାଜିୟା ଇନଷ୍ଟିଚୁ୍ୟଟ ଅଫ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ର ବୈଜ୍ଞାନିକ ସମେତ ଅନ୍ୟ ଅନୁସଂଧାନକାରୀ କହିଥିଲେ କି ଏହି ଅଧ୍ୟୟନ ଏହି କଥା ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ କି କେମିତି ଏହି ଔଷଧ ହୃଦୟ ର ସ୍ପନ୍ଦନ ଉପରେ ଗମ୍ଭୀର ରୂପରେ ପ୍ରଭାବିତ କରିଥାଏ ।

ପଶୁ ଉପରେ କରାଗଲା ପରୀକ୍ଷା

‘ହାର୍ଟ ରିଦମ’ ଜନେଲ ରେ ପ୍ରକାଶିତ ଏହି ଅଧ୍ୟୟନ ରେ ଏହା ପାଇଥିଲୁ କି ଏହି ଔଷଧ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ରୂପରେ ହୃଦୟ ର ସ୍ପନ୍ଦନ ରେ ଅନିୟମିତତା ଦେଖା ଦେଇଥାଏ । ଅଧ୍ୟୟନ ରେ ବୈଜ୍ଞାନିକ ଦୁଇପ୍ରକାର ପଶୁ ର ହୃଦୟ ରେ ଔଷଧ ର ପ୍ରଭାବ ର ଆକଳନ କରିଥିଲେ ଓ ଏହା ପାଇଲେ କି ହୃଦୟ ର ସ୍ପନ୍ଦନ ନିୟନ୍ତ୍ରିତ କରୁଥିବା ବିଦ୍ୟୁତ ତରଙ୍ଗ ର ସମୟ ବଦଳି ଦେଉଛି । ହେଲେ ଏହା ଜରୁରୀ ନୁହେଁ କି ପଶୁ ଉପରେ କରାଯାଇଥିବା ଅଧ୍ୟୟନ ମନୁଷ୍ୟ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ଲାଗୁହେବ ।

ହୃଦୟ ରେ ହୋଇଥାଏ ଅସୁବିଧା

ବୈଜ୍ଞାନିକ ମାନଙ୍କର କହିବା କଥା କି ସେମାନେ ଯେଉଁ ଭିଡିଓ ବନାଇଛନ୍ତି ଏଥିରେ ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ ଦେଖା ଯାଉଛି କି କେମିତି ଏହି ଔଷଧ ହୃଦୟ ର ବିଦ୍ୟୁତ ତରଙ୍ଗ ରେ ଅସୁବିଧା ଦେଖା ଦେଉଛି । ଜାଜିୟା ଇନଷ୍ଟିଚୁ୍ୟଟ ଅଫ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ର ଭୌତିକ ପ୍ରଫେସର ଓ ଏହି ଅଧ୍ୟୟନ ର ସହ ଲେଖକ ଫ୍ଲେବିୟୋ ଫେଟନ କହିଲେ କି ସେ ଏହାର ପ୍ରୟୋଗ ପାଇଁ ଆଫ୍ଟିକଲ ମୌପିଙ୍ଗ ର ସାହାଯ୍ୟ ନେଇଛନ୍ତି । ଏହା ଦ୍ବାରା ତାଙ୍କୁ ଏହା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଲା କି ହୃଦୟ ର ତରଙ୍ଗ କେମିତି ବଦଳୁଛି ।

ଅନ୍ୟ ରୋଗ ରେ ଏଥିପାଇଁ ଉପକାରୀ

ଏମରୀ ବିଶ୍ଵବିଦ୍ୟାଳୟ ହସ୍ପିଟାଲ୍ ର ପ୍ରଫେସର ଓ ସହ ଲେଖକ ଶହରୟାର ଇରାବନିୟନ କହିଥିଲେ କି କୋଭିଡ-୧୯ କୁ ନେଇ ଏହି ଔଷଧ ର ପରୀକ୍ଷଣ କ୍ଲିନିକାଲ ଟ୍ରାଏଲ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରଖା ଯିବା ଦରକାର । ସେ କହିଲେ କି ରୁମେଟାଇଡ ଅର୍ଥରାଇଟିସ ଓ ଲ୍ପୂପସ ଭଳି ରୋଗ ର ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ଏହା ବ୍ୟବହାର ହୋଇଥାଏ ଓ ଏହି ରୋଗୀମାନେ ହୃଦୟ ଜନିତ ରୋଗ ରେ ପୀଡ଼ିତ ବହୁତ କମ ଥାନ୍ତି କାହିଁକି ନା ଯେତିକି ପରିମାଣ ରେ କୋଭିଡ-୧୯ ରୋଗୀ ଙ୍କ ପାଇଁ ଔଷଧ ଦିଆଯାଇଥାଏ ଏହା ତୁଳନା ରେ ତାଙ୍କୁ ବହୁତ କମ ଦିଆଯାଇଥାଏ ।

କରୋନା ରୋଗୀ ଙ୍କୁ ଅଧିକ ବିପଦ

ବୈଜ୍ଞାନିକ ଙ୍କ ଅନୁସାରେ କୋଭିଡ-୧୯ ରୋଗୀ ଅଲଗା ହୋଇଥାନ୍ତି ଓ ଏହି ଔଷଧ ଦ୍ଵାରା ଉତ୍ପନ୍ନ ହେଉଥିବା ହୃଦୟ ରେ ଅନିୟମିତତା କୁ ନେଇ ଅଧିକ ବିପଦ ରହିଥାଏ । ସେ କହିଛନ୍ତି କି କୋଭିଡ-୧୯ ରୋଗୀ ଙ୍କ ପାଇଁ ଏହାର ମାତ୍ରା ଦୁଇ ତିନି ଗୁଣ ଅଧିକ ହୋଇଥାଏ । କୋଭିଡ-୧୯ ହୃଦୟ ର ସ୍ପନ୍ଦନ କୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିଥାଏ ଓ ପୋଟାସିୟମ ର ସ୍ତର କୁ କମ କରିଦେଇଥାଏ । ଏହା ଦ୍ବାରା ହୃଦୟ ର ସ୍ପନ୍ଦନ ରେ ଅନିୟମିତତା ର ବିପଦ ବଢ଼ିଥାଏ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *