ବୁହାନ ର ଲ୍ୟାବ ରୁ କାହିଁକି ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଦୂରେଇ ରଖିବାକୁ ଚାହୁଁଛି ଚୀନ ? କହିଲା – ଦିଅନ୍ତୁ ନାହିଁ ରାଜନୈତିକ ରଙ୍ଗ

ବିଜିଙ୍ଗ: କରୋନା ଭାଇରସ୍ ସଂକ୍ରମଣ ର ସାଂଘାତିକ ପ୍ରସାର ରେ ସାଂଘାଇ ସହାଯୋଗ ସଂଗଠନ ର ସଦସ୍ୟ ଦେଶ ର ବିଦେଶ ମନ୍ତ୍ରୀ ମାନେ ଗମ୍ଭୀର ଚିନ୍ତା ଜାହିର କରିଛନ୍ତି । ଏହା ସହିତ ସେମାନେ ବୁଧବାର କୁ କହିଲେ କି କୋଭିଡ – ୧୯ ବିପକ୍ଷ ରେ ଲଢାଇ ରେ ସଂଯୁକ୍ତ ରାଷ୍ଟ୍ର ସହ ସମବ୍ନିତ ଓ ସମାବେଶ ବହୁପକ୍ଷୀୟ ଚେଷ୍ଟା କରିବା ଜରୁରୀ ଅଟେ । କୋଭିଡ – ୧୯ ସହ ଲଢାଇ ରେ ସହଯୋଗଉପରେ ଚର୍ଚ୍ଚା କରିବା ପାଇଁ ଭାରତ ର ବିଦେଶୀ ମନ୍ତ୍ରୀ ଏସ ଜୟଶଙ୍କର ସହିତ ଆଠ ସଦସ୍ୟ ଏସିଆ ମହାଦେଶର ବିଦେଶୀ ମନ୍ତ୍ରୀ ବୁଧବାର ଦିନ ଭିଡିଓ କର୍ଣ୍ଣଫ୍ରେସ୍ ସାହାଯ୍ୟରେ ବୈଠକ ରେ ସାମିଲ ହୋଇଥିଲେ ।

ବୈଠକ ଶେଷରେ ଏକ ସଂଯୁକ୍ତ ବୟାନ ରେ କୁହା ଗଲା କି କୋଭିଡ – ୧୯ ମହାମାରୀ ଖିଲାପ ରେ ଲଢେଇ ରେ ମଜଭୁତ , ସମର୍ପିତ ଓ ସମାବେଶ ସବୁପକ୍ଷ ଚେଷ୍ଟା କରିବା ଜରୁରୀ , ଯେଉଁଥିରେ ସଂଯୁକ୍ତ ରାଷ୍ଟ୍ର ବ୍ୟବସ୍ଥା ମୁଖ୍ୟ ଭୂମିକା ନେବ । ମନ୍ତ୍ରୀ ମାନେ କୋଭିଡ – ୧୯ ମହାମାରୀ ବିପକ୍ଷ ରେ ଲଢାଇ ରେ ବିଶ୍ଵ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ ଓ ଅନ୍ୟ ଅନ୍ତଃରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ସଂଗଠନ ସାଥିରେ ଏସସିଓ ର ପ୍ରଭାବୀ କଥାବାର୍ତ୍ତା ଜରୁରୀ ଅଟେ । କ୍ଷେତ୍ର ରେ ଜୈବିକ ସୁରକ୍ଷା ସୁନିଶ୍ଚିତ କରିବା ପାଇଁ ମନ୍ତ୍ରୀ ମାନେ ରୁମ୍ ରୁ ଏସସିଓ ର ଆଗାମୀ ସମ୍ମିଳନୀ ରେ ଏସସିଓ ସଦସ୍ୟ ଦେଶ ଏକ ବ୍ୟାପକ କାର୍ଯ୍ୟ ଯୋଜନା ସ୍ବୀକାର କରିବା ପାଇଁ ବିଚାର କରିଲେ ।

ବୁହାନ୍ ପ୍ରୟୋଗଶାଲା ର ଯାଞ୍ଚ ରୁ କାହିଁକି ବଞ୍ଚୁଛି ଚୀନ ?

ଚୀନ ବିଦେଶ ମନ୍ତ୍ରୀ ବାଙ୍ଗ ଥୀ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ଉତ୍ପତ୍ତି ସ୍ଥଳ ର ଯାଞ୍ଚ କରିବା ପାଇଁ ବୁହାନ୍ ପ୍ରୟୋଗଶାଲା ଦ୍ୱାରା କରିବା ପାଇଁ ଅନ୍ତଃରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ସମୁଦାୟ କୁ ପରମିଶନ ଦେବା ପାଇଁ ଆମେରିକା ଚାପ ଭିତରେ କହିଲା , ‘ ଆମେ ଦୁନିଆ ସାରା ର ଲୋକଙ୍କୁ ଏହି ବିଷୟରେ ରାଜନୈତିକ ରଙ୍ଗ ଦେବାକୁ ଚେଷ୍ଟା ନା କରିବାକୁ ଅପିଲ କରୁଛୁ ।’ ନିକଟରେ WHO କହିଥିଲା କି ଚୀନ ର ବୁହାନ୍ ସହର ରେ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ମାତିବାରେ ମୁଖ୍ୟ ଭୂମିକା ରହିଛି । ସେ ଏହି ଦେଶରେ ଅଧିକ ରିସର୍ଚ୍ଚ ଜରୁରୀ ବୋଲି କହିଥିଲେ ।

ବନ୍ଦ କରିଦିଆଯାଇଥିଲା ବୁହାନ ମାର୍କେଟ

WHO ର ଫୁଡ୍ ସେଫ୍ଟି ଜୁନାଟିକ ଭାଇରସ୍ ବିଶେଷଜ୍ଞ ଡା. ପିଟର୍ ବେନ ଐବରିକ କହିଛନ୍ତି କି , ‘ ମାର୍କେଟ ଏହି ରୋଗ ର ମୁଖ୍ୟ ଭୂମିକା ନେଇଥିଲା , ଯେଉଁଠି ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ ଅଟେ କିନ୍ତୁ କ’ଣ ଭୂମିକା , ଏହା ଆମକୁ ଜଣା ନାହିଁ । ସେଠାରେ ଭାଇରସ୍ ର ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିଲା କି ଏଠାରୁ ବଢିଥିଲା କିମ୍ବା କିଛି ସଂକ୍ରମିତ ବ୍ୟକ୍ତି ମାର୍କେଟ ଭିତର ରେ ଓ ଏହାର ଆଖପାଖ ରେ ପାଇଥିଲେ ।’ ଚୀନ ଜାନୁଆରୀ ରେ ଭାଇରସ୍ ବ୍ୟାପିବା କୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ବୁହାନ ମାର୍କେଟ କୁ ବନ୍ଦ କରି ଦେଇଥିଲା ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *