ଜେଲ ରୁ ଆସିଲା ଭୟଙ୍କର ଘଟଣା ୨୧ ଜଣ ହେଲେ କରୋନା ପଯେଟିଭ, ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଜାଣି ଶୁଣି ନିଜକୁ କରିଲେ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ…

କରୋନା ଭାଇରସ ର ଆତଙ୍କ ଦୁନିଆ ସାରା ରହିଛି । ଏହି ଭାଇରସ୍ ପାଇଁ ମୃତୁ ସଂଖ୍ୟା ୩ ଲକ୍ଷ ପହଁଞ୍ଚିଯିବ । ଏଥିରେ ସଂକ୍ରମିତ ଲୋକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୪୨ ଲକ୍ଷ ପାର ହୋଇସାରିଛି । ଏହି ଭାଇରସ୍ ର କୌଣସି ଚିକିତ୍ସା ବାହାରି ପାରି ନାହିଁ । ଲୋକ ଏହା ଠାରୁ ଦୂରେଇ ରହିବା ପାଇଁ ସାମାଜିକ ଦୂରତା ର ଆପଣେଇଛନ୍ତି । ଯାହାକୁ କରୋନା ହୋଇଛି ତା ଠାରୁ ଦୂରେଇ ରହୁଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଆମେରିକା ର ଲାସ ଏଞ୍ଜିଳିସ୍ ର ଏକ ଜେଲ ରୁ ଯେଉଁ ଚିତ୍ର ସାମ୍ନା କୁ ଆସିଛି , ତାହା ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ କରିଦେବା ଭଳି ଘଟଣା । ଏହି ଜେଲ ରେ ଥିବା ୨୧ କଏଦୀ ଙ୍କୁ କରୋନା ହୋଇଯାଇଛି ।

<p>जेल में लगे सीसीटीवी फुटेज से इसका खुलासा हुआ। इन कैदियों को ये उम्मीद थी कि कोरोना संक्रमित होने के कारण उन्हें जेल से निकाल दिया जाएगा। इस सोच के साथ उन्होंने खुद को संक्रमित कर दिया।&nbsp;</p>

କିନ୍ତୁ ଏମିତି କଏଦୀ ମାନେ ଜାଣିଶୁଣି କରିଛନ୍ତି । ସେମାନେ ଜେଲ ରୁ ମୁକ୍ତ ହେବେ ବୋଲି ଭାବି ଜଣେ ଆଉ ଜଣକୁ କରୋନା ବାଣ୍ଟିଥିଲେ । ଏହି ଭାଇରସ୍ ରେ ସଂକ୍ରମିତ ହେବା ପାଇଁ କରିଥିବା କାରନାମା ଜେଲ ରେ ଲାଗିଥିବା ସିସି ଟିଭି କ୍ୟାମେରା ରେ ରେକର୍ଡ଼ ହୋଇଥିଲା । ଏହା ଆପଣ ମଧ୍ୟ ଦେଖିଲେ ଅବାକ ହୋଇ ରହିଯିବେ ।

<p>खुद को इस वायरस की चपेट में लाने के लिए इन कैदियों ने एक-दूसरे के मास्क को यूज किया।साथ ही एक-दूसरे के जूठे कप में चाय पी। 26 अप्रैल को जेल के सीसीटीवी में ये वीडियो कैद हुआ।&nbsp;</p>

ଲାସ୍ ଏଞ୍ଜିଲସ୍ ର ଶୋରିଫ୍ ଅଲେକ୍ସ ବିଲ୍ଲନୁଏବା ରେ ୧୧ ମଇ ରେ ମିଡ଼ିଆ କୁ କହିଲେ କି ତାଙ୍କ ଜେଲ ର ୨୧ କଏଦୀ କରୋନା ପୋଜେଟିଭ୍ ହୋଇଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଏହା କୌଣସି ଭୁଲ୍ ରୁ ହୋଇନାହିଁ । ଏହି କଏଦୀ ମାନେ ଜାଣିଶୁଣି ନିଜକୁ କରୋନା ରେ ସଂକ୍ରମିତ କରିଛନ୍ତି ।

ଜେଲ ରେ ଲାଗିଥିବା ସିସି ଟିଭି ଦ୍ଵାରା ଏହାର ଖୁଲସା ହେଲା । ଏହି କଏଦୀ ଙ୍କ ଆଶା ଏହାଥିଲା କି କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ହେଲେ ତାଙ୍କୁ ଜେଲ ରୁ ବାହାର କରିଦିଆଯିବ । ଏହି ଭାବନା ରେ ସେମାନେ ନିଜକୁ ସଂକ୍ରମିତ କରିଦେଇଥିଲେ ।

<p>कोरोना की वजह से सबसे ज्यादा मौत अमेरिका में ही हो रही है। यहां वायरस की &nbsp;चपेट में आने के बाद रिकवरी रेट सबसे कम है। इसके बाद भी कैदी इतना बड़ा रिस्क उठा रहे हैं।&nbsp;</p>

ଲାସ୍ ଏଞ୍ଜିଲସ୍ ର ଏହି କାଉଟୀ ଜେଲ ରେ ୪ ମଇ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୩୫୭ କଏଦୀ କରୋନା ପୋଜେଟିଭ୍ ଥିଲେ । ଅଧିକ କଏଦୀ ଙ୍କୁ ସଂକ୍ରମିତ ହେବା ଫଳରେ ଏହା ଫାଇସଲ ନିଆ ଯାଇଥିଲା କି କିଛି କଏଦୀ ଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ଘରେ ନଜରବନ୍ଦୀ କରା ଯିବ । ଏମିତି ରେ କିଛି କଏଦୀ ଘରକୁ ଯିବା ପାଇଁ ନିଜକୁ ସଂକ୍ରମିତ କରିଦେଇଥିଲେ ।
ନିଜକୁ ଏହି ଭାଇରସ୍ ରେ ପୀଡ଼ିତ ହେବା ପାଇଁ ଜଣେ ଆଉ ଜଣକର ମାସ୍କ୍ ବ୍ୟବହାର କରିଥିଲେ । ତା ସହିତ ଜଣେ ଆଉ ଜଣକର ପିଉଥିବା କପ୍ ରେ ଚାହା ପିଇଥିଲେ । ୨୬ ଏପ୍ରିଲ ରେ ଜେଲ ର ସିସି ଟିଭି ରେ ଏହି ଭିଡିଓ ରେକର୍ଡ଼ ହୋଇଥିଲା ।କରୋନା କାରଣରୁ ସବୁଠାରୁଅଧିକ ମୃତୁ ଆମେରିକା ରେ ହୋଇଛି । ଏଠାରେ ଭାଇରସ୍ ରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହେବା ପରେ ଭଲ ହେବାର ପ୍ରତିଶତ ସବୁଠାରୁ କମ । ଏହା ପରେ ମଧ୍ୟ କଏଦୀ ମାନେ ଏତେ ବଡ଼ କଦମ ଉଠାଉଛନ୍ତି ।

<p>इतना ही नहीं, सभी संक्रमित मरीज के मास्क में मुंह सटाकर साँस ले रहे हैं। इन कैदियों को अंदाजा भी नहीं है कि ये वायरस उनकी जान भी ले सकता है।&nbsp;<br /> &nbsp;</p>

ଚିତ୍ର ରେ ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବରେ ଦେଖି ପାରିବା କି ଯେଉଁ କଏଦୀ କୁ କରୋନା ହୋଇଛି , ସେ ନିଜର ବୋତଲ ଅନ୍ୟ କୁ ଦେଉଛି ।ସମସ୍ତେ ସେହି ବୋତଲ ରେ ମୁଁହ ଲଗାଇ ପାଣି ପିଉଛନ୍ତି ।
ଏତିକି ନୁହେଁ , ସବୁ ସଂକ୍ରମିତ ରୋଗୀ ର ମାସ୍କ୍ ରୁ ମୁଁହ ବାହାର କରି ନିଶ୍ବାସ ନେଉଛନ୍ତି । ଏହି କଏଦୀ ଙ୍କୁ ଏତିକି ଜଣା ନାହିଁ କି ଏହି ଭାଇରସ୍ ଏମାନଙ୍କ ଜୀବନ ମଧ୍ୟ ନେଇପାରେ ।
ଏହି ଜେଲ ରେ କିଛି ଦିନ ଭିତରେ ଏହି ଭାଇରସ୍ ରେ ସଂକ୍ରମିତ ଦ୍ରୁତ ଗତି ରେ ବଢ଼ିଛି । ଏହି ପ୍ରତିଶତ କୁ ଦେଖି ଜେଲ ପ୍ରଶାସନ ଜାଣିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଲେ କି ଜେଲରେ ଏତେ ଦ୍ରୁତ ଗତି ରେ କେମିତି ଏହି ଭାଇରସ୍ ସଂକ୍ରମିତ ହେଉଛି ?

ଏହା ଜାଣିବାକୁ ସେ ସିସି ଟିଭି ରେକର୍ଡ଼ିଙ୍ଗ୍ କୁ ଦେଖିଲେ । ଏହା ପରେ ଏହି ଭୟାନକ ସତ୍ୟ ରୁ ପରଦା ଉଠିଲା । ଏବେ ଜେଲ ପ୍ରଶାସନ ଏହି ମାମଲା ରେ ଶକ୍ତ କଦମ ଉଠାଇବା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଛି । ସାଥିରେ ଏହି କଏଦୀ ଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଘରକୁ ନ ପଠାଇବା ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଚାଲୁଛି ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *